Opráski sčeskí historje

Opráski sčeskí historje jsou srdcovka.

Celej ten koncept mám moc ráda. Ale vím, že to tak nemá každej. A taky jsem zjistila, že asi ne každej je zná. (Soudím dle dotazů typu: "proč je to psaný, jak je to psaný?" ... Protože proto.) Jsou to prostě Opráski. Se s tim smiř!

Jedná se o karetní hru pro dva až čtyři hráče. K čemuž mám doplňující poznatek. Ve dvou ji sice můžete hrát a pobavíte se nad hláškami, ale podle mě to až od tří hráčů nabere grády, nádech opravdového souboje a větší napětí. 

Hra obsahuje tři typy postav – červení kimonizti, zelení střevovjěkové a fialoví spičovatelé. Každá kategorie má několik zástupců (= postavy sčeskí historje), kteří mají různou hodnotu (= sílu). Hráči postupně vykládají svoje karty, čímž po jednom vytváří týmy, které proti sobě bojují. Na bojišti se tak utkají třeba Jikra s Podebrat s Hucákem nebo Žižla s Lahvelem. Cílem je sestavit co nejsilnější tým – ten pak získá kartu události. (A vo to tady de.) Hraje se tolik kol, dokud některý z hráčů nezíská karty události. Každé kolo je rychlovka, nikdy nám to nezabralo víc než deset minut, a to i se smíchem nad hláškami.

Kurva, to se nedá číst.

– Inža.

Pokud máte Opráski rádi, určitě už si hra cestu k vám domů našla. Jestli se však přece jenom nějakým nedopatřením stalo, že tahle herní oddechovka vaší sbírce chybí, je čas to napravit. Karedňí hra, která zmňěňila ďejini, je teď potřeba víc než kdy jindy, no ne? A vůbec... Jak často narazíte na hru, ve které vás každá karta nutí se pousmát?

Děkujeme do Grada Publishing za porci zábavy na několik večerů! 🤗