Chytili jsme Bureše!


Byl to Inža. Naštěstí ale jenom ve hře.

Dostali jsme možnost vyzkoušet ne úplně běžnou deskovku inspirovanou současným politickým děním. Politickou satiru máme rádi, deskovky máme taky rádi, tohle nemohlo být šlápnutí vedle! Tak jsme si nalili čistého vína a pustili se do honu na Bureše.

Cílem hry je přišít co nejvíce skandálů svým soupeřům. Posouváte se po hracím poli, taháte kartičky s otázkami a úkoly, vybíráte protihráče, který musí zodpovědět otázku (či splnit úkol) a pokud se mu to nepodaří, připíše si na své konto skandál. Kdo jako první nasbírá pět skandálů, stane se Burešem a prohrává. 

Aby to nebyla jen "otázko-odpovědní" nuda, do hry vstupují kartičky "kampaň". Znáte "finance" a "náhodu" z Dostihů a sázek? Tak něco podobného zde představují "kampaně". Dopředu nevíte, jestli vám karta pomůže nebo uškodí, jisté ale je, že vás pobaví. (Teda pokud tady taky chcete znovu motýle.)

Nejsilnější stránkou hry je bezpochyby grafické ztvárnění, které je propracované do nejmenších detailů. Od obalu až po herní plán, na kterém je Letenská pláň, Krym i Mírov a prohlížet si ho budete jako komplexní umělecké dílo. (Vytkla bych mu jen herně nepraktickou volbu barev. Pohled je na něj krásný a kdybych si vybírala outfit, rozhodně by byl v těchto tónech. Bohužel byť mám jen jednu ubohou dioptrii, nebyla jsem schopná rozeznat, zda stojím na modrém nebo šedém poli, protože jsou si barvy velmi podobné.) Plusové body dáváme taky za hlášky ze skandálů a kampaní, u kterých jsme se fakt nasmáli. Bez mučení přiznávám, že po prvním herním večeru jsem si kartičky vzala do postele a četla si je před spaním, protože mám tento humor ráda a cením, že tohle někdo vymyslel.

Kdybych si vybírala outfit, rozhodně by byl v tónech této hry.

Slabinou je herní návod. (Což se děje často – i proto se mi čím dál víc líbí trend poslední doby – videonávody na YouTube.) V tomto případě je to ale téměř účelovka na zmatení hráče. Jde o typický případ "zahrajte si dvě zkušební hry, než pravidla pochopíte, popř. si je podle sebe dotvoříte". Máme už něco nahráno, takže jsme si celkem rychle domysleli, co se nám instrukce snaží říct. Zvlášť sekce "pokud se vám něco nelíbí, hrajte to jinak," nám dala širokou škálu možností, jak se pobavit.

Problém to ale může činit těm, kteří nejsou zase až tak zvyklí hrát deskovky, tudíž nemají možnost aplikovat pravidla odjinud, popř. lidem bez herního ducha obecně. Koho tím myslím? Třeba toho kluka, co s námi byl jednou na laser game, v půlce hry zjistil, že ho to nebaví, opustil arénu, aniž by to někomu řekl, a šel si dát pivo. Určitě už jste někdy na nějaké akci na někoho takového narazili. Jsou to ty typy lidí, kteří hru Chyťte Bureše budou hrát způsobem: "Odpovídat nebudu, nemusím! Tuhle otázku nechci! Skandál si nevezmu! Že si mám vzít kampaň? TO JE KAMPAŇ!" Zkrátka s lidmi s burešovskou náturou hru Chyťte Bureše hrát nechcete. Pravidla, která není potřeba dodržovat, dodržovat prostě nebudou a zážitek pokazí všem. Se všemi ostatními se ale ve zdravé míře poštengrujete a užijete si fajn zábavu u hry s netradiční tematikou. 

Další info

  • Hra je pro dva až sedm hráčů. Ve více lidech je to určitě lepší, ve dvou přijdete o možnost vybrat si, komu skandál přišijete.
  • Krabice hlásá, že lze hrát už od patnácti let, podle mě ale satirický přesah ocení až starší hráči (voliči).
  • Koupit ji můžete zde.